שיחת הכנה לראיון עבודה

הכנה לראיון עבודה – אפשר גם אחרת

אדם שמחפש עבודה פונה לאתרי דרושים, לחברות כוח אדם, הוא דואג להכין קורות חיים המתארים את השכלתו, כישוריו, ניסיונו, התפקידים שמילא, תכונותיו האישיות, שולח קורות חיים ובסופו של דבר יוצא לראיון עבודה,

לפני היציאה לראיון הוא דואג להתכונן לראיון, מה הוא יגיד, מה הוא לא יגיד, איך הוא יעשה רושם על המראיין, הוא חושב מה המראיין רוצה לשמוע ואיך הוא מתאים את דבריו בהתאם, לעיתים הוא אף יעשה סימולציות בהכנתו לראיון, מה הוא יעשה עם הידיים, באיזה שפת גוף להשתמש וכו'.

כמו כן אותו אדם בדרך כלל מתכונן לראיון ברמה החיצונית – איך הוא נראה, גילוח, תספורת, ביגוד, איפור וכיוצ'.

אולם לנקודה הכי משמעותית מועמדים בדרך כלל אינם מתכוננים, מי הם רוצים להיות בשיחה, או במילים אחרות – את מי המראיין הולך לפגוש.

ההכנה שעושים היא חיצונית ואינה מביאה לביטוי את התודעה הנקייה של המועמד לתפקיד.

שיחת הכנה clearway מכינה את האדם אחרת, היא שמה דגש על הנוכחות שהוא מביא לראיון, כך שבראיון המראיין פוגש באדם האמיתי נטול המסכות והאג'נדות, באדם כפי שהוא.

יתרה מזאת, יתרונה של שיחת ההכנה שהיא ממקדת את המועמד לתפקיד שמתאים לו, כפי שישתקף מדבריו. רבים מגיעים לראיונות עבודה מבלי שבדקו עם עצמם עד הסוף בירור מעמיק ואמיתי איזה עבודה הם רוצים ואיזה עבודה מתאימה להם. אלא מחפשים עבודה שיש בה כסף או מעמד או שניהם או דברים אחרים.

בשיחת ההכנה המועמד זוכה להכיר את עצמו ואת תודעתו הצלולה ומקבל בהירות ביחס למספר שאלות מאד מהותיות:

    איזה עבודה הוא מחפש – מה מתאים לו

  • איזו נוכחות הוא מביא לראיון
  • איזה אדם יפגוש המראיין
  • איך הוא מקפיד לשמור על הנוכחות שהוא מביא במהלך הראיון (ולא מתאים את עצמו ואת תשובותיו למצב)
  • תוצאות הראיון

אופציונאלי:

לשיחת הכנה ניתן לצרף מרכיב נוסף והוא מצלמת וידאו, המצלמה מדייקת את ההכנה ולא מאפשרת למועמד לברוח מעצמו, תוך כדי השיחה הוא לומד להכיר את עצמו כפי שהוא משתקף לא רק מדבריו אלא גם מדמותו שלו. מהאני הפנימי שלו. פעמים רבות במהלך שיחת הכנה המועמד בורח מעצמו ומתחמק מההשתקפות שעולה בשיחה. מניסיוני, כאשר השיחה מצולמת היכולת לברוח כמעט לא קיימת.

העיקרון הוא – דגש על מי אתה הולך להיות בפגישה/שיחה ולא על מה אתה הולך להיות בפגישה / שיחה.