מחזוריות בחיינו

1989, ימים אחרונים של קיץ, הערב יורד ואיתו מגיעה הקרירות הירושלמית המגרשת את חומו של היום… נקישות חזקות על דלת הבית קורעות את האוויר, וכך בלי הודעה מוקדמת ובלי כל הכנות מגיעה אלי הבשורה המרה שבהרף עין שינתה את חיי, אבי הלך לעולמו.

הרגעים האלו שבהן המוח לא קולט, לא מבין ומנסה לדחות את הבשורה, בעוד ענן שחור ומפחיד מכסה את עיני והרצפה נשמטת תחת רגליי…אלו השניות הקשות ביותר בחיי.

במערבולת הרגשות המטורפת אליה נכנסתי בימים שאחרי, חשתי שהחיים נגמרו, שאין ממש בשביל מה לחיות, שהכול מיותר, חסר טעם…. וממקום של אבל, כאב וצער איומים שקרעו את ליבי החלטתי להרים ידיים ולעזוב הכול.

בחרתי לפתוח את המאמר הזה ממקום אישי מאוד, יותר מ- 20 שנה אחרי האסון הזה שכל כך זעזע אותי, אני מבין את מה שאז סירבתי לקבל. אני מבין משהו על המחזוריות בחיינו, משהו חשוב מאוד על התנועה של החיים, על העליות והמורדות.

כמאמן אני נוכח שמידי שבוע בוחרת יד נעלמת עניין חשוב שמחבר כחוט השני בין כל הלקוחות שלי, והשיחות שאנו מנהלים עוסקות באותו עניין מהזוית האישית של כל אחד ואחת מהם.

המחזוריות היא הנושא שעלה השבוע לשיחה, אצלי בקליניקה, בביקורי בחברות ובעסקים שאיתם אני עובד ואפילו בשיחת סקייפ שניהלתי עם לקוח שנמצא בצידו השני של הגלובוס.

למחזוריות בחיינו משמעויות רבות. אני בחרתי להתמקד במשמעות אחת אותה העיר בפני אדם גדול ומיוחד תמיר מסס שמו.

באחת ההרצאות שלו דיבר תמיר על העליות והמורדות שאנו חווים בחיים, השיאים הטובים ונקודות השפל הגדולות, כל נקודות הציון שכולנו מכירים. החיים בנויים למעשה מרצף ארוך של אירועים שנראה בדיוק כמו הקו הזה שעולה ויורד בתמונה.

אנו נוטים לקבל החלטות בנקודות זמן כאלו או אחרות, פעמים רבות בנקודות של שבר ושפל מבלי לראות את התמונה כולה.

החכמה שנתונה לכל אחד מאיתנו אומר תמיר, היא להצליח להסתכל על התמונה כולה, על העליות והירידות, על נקודות השמחה ורגעי העצב, על ההצלחות והכישלונות. להביט עליה ומתוך התעמקות בה לקבל את ההחלטות שנכונות לנו.

עברו כמה ימים, השיחה של תמיר הסתובבה לי בראש עד שנזכרתי בנקודת הכאב האישית שלי. נזכרתי איך באותם הרגעים רציתי לעזוב הכול, לא הבטתי כלל לאחור, שכחתי את כל הטוב ואמרתי לעצמי שאני יודע בדיוק מה אני רוצה לעשות.

נזכרתי בהרגשת העיוורון, החושך והאפלה כיסו את עיני, לא ראיתי דבר מלבד את האסון ומשמעותו.

החיבור הזה למחזוריות שבחיינו הוא בעיני אבן דרך יסודית וחשובה בהתנהלות שלנו כבני אדם. ככל שנצליח להתבונן על התמונה כולה, ככל שנוכל לצאת מהכאב והתסכול ברגעים של שפל ולהביט לעבר נקודות של אושר והצלחה כך נוכל לקבל החלטות נכונות יותר וטובות יותר שישרתו אותנו ואת הרצונות האמיתיים שלנו.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>